رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: بارش باران در حوضه آبریز این دریاچه نسبت به سال گذشته حدود 39 درصد و در مقایسه با متوسط 49 سال گذشته حدود 56 درصد کاهش یافته است.

به گزارش انعکاس نو، فرهاد سرخوش روز یکی از دلایل اصلی کاهش تراز دریاچه ارومیه را کاهش چشمگیر بارش ها دانست و افزود: تراز کنونی نگین آبی آذربایجان به یکهزار و ۲۷۰ متر و ۲۳ سانتیمتر رسیده که از کمترین تراز ثبت شده ۱۹ سانتیمتر بالاتر است.

وی با تاکید بر اینکه تراز این دریاچه طی روزهای آینده با بارندگی افزایش می یابد، اظهار کرد: حوضه آبریز دریاچه ارومیه با ۲۰۵ میلیمتر بارندگی از کم بارش ترین حوضه های آبریز کشور است.

سرخوش با اعلام اینکه حوضه آبریز دریاچه ارومیه توسط ۲۱ رودخانه دائمی و ۳۹ رودخانه دوره ای سیراب می شود، گفت: پس از اردیبهشت سال جاری، آب به دریاچه ارومیه وارد نشده است زیرا رهاسازی آب سدها از آذرماه هرسال آغاز می شود.

رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با بیان اینکه دریاچه ارومیه یک حوضه آبی بسته است که آب آن از محل بارش مستقیم و روان آب ورودی از آب راهه ها و رودخانه ها تامین می شود، تاکید کرد: با توجه به این خشکسالی، اگر طرح های احیای دریاچه ارومیه به موقع اجرا نمی شد، اکنون دریاچه ارومیه وجود نداشت.

تراز فعلی دریاچه ارومیه با کمترین تراز ثبت شده برای آن تنها ۱۹ سانتیمتر فاصله دارد و بعید به نظر می رسد طی سال جاری رکورد جدید در کاهش تراز آن تجربه شود.

دریاچه ارومیه بزرگ‌ترین آبگیر دائمی در شمال غرب فلات ایران ‌است؛ این دریاچه از اواسط دهه ۱۳۸۰ شمسی شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال ۲۰۱۵ میلادی در حدود ۸۰ درصد از مساحت آن خشک شد.

بنا بر نظر کارشناسان خشک شدن دریاچه ارومیه تاثیر منفی بر محیط زیست منطقه داشته و بر روی دمای هوا و وزش بادهای نمکی تاثیرگذار گذاشته است.

ایمیل مستقیم: info@enekaseno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*