جایگاه اصلاحات در ارومیه طی ماه های اخیر بار دیگر در شبکه های اجتماعی مطرح شد و پرسش هایی نیز به وجود آورد؛ به خصوص پس از آنکه اعتدال و اصلاحات در برخی از انتخابات منطقه ای ناکام ماند.

شاهین سپهراد- در خلا نبود احزاب قوی و ریشه دار، اصلاحات در ارومیه دارای پایگاه اجتماعی مشخصی نیست و تاثیر آن در توفیق نیافتن این جریان در انتخابات مدیریت شهری گذشته نمایان شد؛ به این معنا که اصلاحات در ارومیه، منافع گروه خاص یا طایفه خاص را نمایندگی نمی کند و به نوعی گرایش تمام خلقی دارد؛ یا به عبارت دیگر از کارگران و روستائیان گرفته تا قشر متوسط جامعه و سرمایه داران طرفدار دارد و ممکن است منافع این گروه ها در برخی مواقع در تضاد با یکدیگر باشد.

شاید یکی از علل ضعف اصلاحات در ارومیه این است که این طیف نتوانست پایگاه اجتماعی مشخصی از خود تعریف و با آن ارتباط مستقیمی برقرار کند؛ در همین راستا اگر نیم نگاهی به چگونگی رشد اصولگرایان و آبادگران در مدیریت شهری ارومیه داشته باشیم، خواهیم دید که این ۲ به مشکل اصلاح طلبان دچار نبودند.

اصولگرایان و آبادگران حاضر در مدیریت شهری ارومیه به خوبی می دانستند که منافع چه کسانی را نمایندگی خواهند کرد ولی اصلاح طلبان بیشتر به دنبال منافع ملی بودند؛ یکی از آفت های نبود پایگاه اجتماعی مشخص در بین جریان اصلاحات ارومیه این است که حامیان این جریان در انتخابات مدیریت شهری به این سو و آن سو غلتیدند و اصلاحات را کم مایه کردند؛ همانطور که پس از انتخابات گذشته مدیریت شهری در ارومیه نیز مشاهده شد، افرادی بی پرنسیب به ارتزاق موج سواری مشغول شدند و با بهره برداری از برند اصلاح طلبی، اهداف شخصی را دنبال کردند.

معتقدم که نباید به نقش احزاب در توسعه سیاسی و اجتماعی کشور بی اهمیت بود؛ کادرهایی که نتوانند از حزب حقوق بگیرند و تمام وقت در اختیار حزب باشند، نخواهند توانست که مانعی برای آماتوریسم حزبی باشند.

اما فاجعه در ارومیه کمی عمیق تر است! متاسفانه هم اکنون در ارومیه شاهد وجود احزابی از اصلاح طلبان هستیم که خودش است و دبیرش و بس! نباید انتظار عملکردی موفق از این احزاب داشت زیرا نه تنها پایگاه اجتماعی مشخصی ندارند بلکه خود حزب در تامین کادر منطقه ای چند نفری خود نیز با مشکلات اساسی رو به رو است؛ در نتیجه این کاستی سبب می شود که صرفا برند احزاب در ارومیه به ستادهای انتخاباتی بدل شوند که گاهی مورد سوء استفاده برخی اشخاص قرار بگیرند و پس از انتخابات نیز به حالت “استند بای” در بیایند.

در اینکه ارومیه دارای لیدرهایی قوی و تاثیرگذاری از اصلاح طلبان است که هر یک سابقه ای در حرکت این تفکر دارند، شکی نیست اما خود این امر نیز در نبود احزاب اشکالاتی دارد زیرا به جای معرفی اشخاص به عنوان اسوه اخلاق به جامعه باید احزاب با تعریف پرنسیب ها، چنین نقشی ایفا می کرد.

انتقاد از خود در عرصه عمومی سبب ارتقاء منزلت می شود و به عقیده نگارنده یکی از مهمترین پرنسیب های احزاب نقد است، آنهم نقد اجتماعی نه در گوشی؛ البته نبود احزاب قوی و به معنای واقعی کلمه سبب شده تا لیدرهای جریان اصلاحات در برخی مواقع از ترس سرزنش خود توسط همفکران و رقبا در زمینه نقد کوشا نباشند.

توفیق اصلاحات در انتخابات سراسری سبب شد تا لیدرهای این جریان در ارومیه احساس کنند که نبض جامعه را در دست دارند و چشم انداز سبزی در مقابل آنان تا افق های دور دست گشوده شده است اما آنان نباید فراموش می کردند که قدرت در مدیریت شهری مناطق در دست جریان رقیب است و این امر نتیجه ای رقم می زند که برخلاف انتظارهاست؛ البته نباید از تلاش اصولگرایان برای ارتباط به نسبت بیشتر با حاکمیت در توفیق این جریان نیز غافل بود.

البته آفت دیگری که در آینده ای نه چندان دور گریبانگیر اصلاحات در ارومیه خواهد شد، نبود نیروسازی و پشتوانه ای جوانان این جریان سیاسی است که طی یادداشت های آتی به آن پرداخت می شود.

هرچند وضعیت اصلاحات و جریان های حامی دولت در ارومیه با شکل گیری احزابی به نسبت قوی همچون اتحاد ملت، کارگزاران و جبهه اعتدال و توسعه وضعیت بهتری نسبت به گذشته به خود خواهد گرفت ولی باید اذعان کرد که اصلاحات حال و روز خوبی ندارد و تنها راه توسعه و رهایی از برخی معضلات در همین واژه ” اصلاحات” خلاصه شده است و هیچ جایگزینی برای آن نیست؛ نه کسانی که به دنبال مطالبه های کف خیابانی هستند به جایی خواهند رسید و نه کسانی که نسبت به مشکلات مدیریت شهری موجود سکوت می کنند؛ این شهر آفت زده است و تنها راه دفع این آفت ها اصلاحات است، بدون اینکه این مریض زیر تیغ جراحی از بین برود.

منظور نگارنده از ” اصلاحات ” تنها اصلاح طلبان نیستند! کسانی که با نگاه دلسوزانه به مردم می نگرند و اندک دلبستگی به دین دارند و حرکت امام حسین (ع) را حرکتی اصلاحی می دانند باید حامی اصلاح جامعه خویش بوده و فارغ از هر جریان سیاسی ” اصلاح مستمر” را در دستور کار قرار دهند.

یادداشت از شاهین سپهراد فعال رسانه ای، اجتماعی و مدرس دانشگاه

ایمیل مستقیم: info@enekaseno.ir

1 دیدگاه:

دیدگاه‌های غیرقابل انتشار: 0 دیدگاه‌های منتشر شده: 1
  • دیدگاه ناشناس در پنجشنبه، ۲۱ دی ۱۳۹۶ در ساعت ۴:۱۳ بعد از ظهر

   بسیارعالی و دقیق
   با تشکر و سپاس فراوان

   0 پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*