یادداشت/
دغدغه بانوان درباره انجام فعالیت اقتصادی و کارآفرینی در حالی روبه افزایش است که در موقعیت‌های اجتماعی بسیاری از مسائل به آنها اطلاع‌رسانی نمی‌شود؛ به ویژه اطلاعاتی که مربوط به اتاق‌های بازرگانی است.

به گزارش انعکاس نو، مهندس فاطمه قنبرپور رئیس کمیسیون بازرگانی و حمل‌ونقل اتاق بازرگانی استان آذربایجان غربی معتقد است که موفقیت زنان با توجه به محیط و شرایطی که در آن قرار دارند قابلیت تعریف پیدا می‌کند؛ در ذیل یادداشت این فعال اقتصادی را می خوانید

فاطمه قنبر پور- موفقیت زنان با توجه به محیط و شرایطی که در آن قرار دارند قابلیت تعریف پیدا می‌کند. در عمل زنانی که در محیط‌هایی فعال هستند که نگرش محیط به توانمندی آنها مثبت نبوده حتی، اگر تمام توان خود را به کار ببندند، اما نمی‌توانند به فرصت‌‌های شغلی در سطوح بالا دست پیدا کنند. دغدغه بانوان درباره انجام فعالیت اقتصادی و کارآفرینی در حالی روبه افزایش است که در موقعیت‌های اجتماعی بسیاری از مسائل به آنها اطلاع‌رسانی نمی‌شود؛ به ویژه اطلاعاتی که مربوط به اتاق‌های بازرگانی است. به‌طور واضح‌تر می‌توان اشاره کرد که دستیابی بانوان عضو اتاق و کارآفرین به اطلاعاتی که باید جملگی در اختیار همه اعضا قرار گیرد با چالش‌‌هایی همراه است. هم اطلاعات دستچین می‌شوند و هم در اطلاع‌رسانی این غربالگری شکل می‌گیرد. این وضعیت برای بانوان کارآفرین که در سایر استان‌ها به غیر از تهران به سر می‌برند، شدت بیشتری دارد.

فعالیت اقتصادی بانوان کارآفرین و حضور آنها در عرصه‌های متعدد در استان‌ها را می‌توان با مثال‌های بی‌شماری همراه کرد. به‌عنوان مثال بنده نخستین زنی بودم که اولین شرکت در حوزه حمل‌ونقل بین‌المللی در استان آذربایجان غربی و در فضای بسته مردانه تاسیس کردم. زنان در استان ما نمی‌توانند به مشاغلی که در تهران (همانند دستفروشی در مترو و…) وجود دارد، بپردازند، بنابراین نوع اشتغال در این منطقه بسیار متفاوت و محدودتر از شهر تهران است. در همین جا باید بگویم که جامعه ما باید بداند که زن کارآفرینی که بیش از ۲۰ سال در یک حوزه اقتصادی فعالیت دارد به‌طور قطع دارای تجربه‌های ناب و بی‌نظیری است. از آنجا که بانوان در عرصه‌های فعالیت خود دقت عمل و حساسیت بیشتری از خود نشان می‌دهند، در نتیجه می‌توان روی مدیریت آنها در مراتب و سطوح حساس حساب کرد.

در این بی‌شماری موفقیت زنان کارآفرین دیده می‌شود که بنگاه‌ها فعالیت‌های بالاتر از ۱۰ ساله دارند و جملگی سودده بوده و به درستی به پرداخت مالیات و ارائه خدمات بیمه به کارگران خود اقدام کرده‌اند. در نتیجه نظم مالی حاکم بر فعالیت اقتصادی آنها شاهد ثبت موفقیت‌های این زنان هستیم اما به دلایل متعدد که قبلا نیز به آنها اشاره شد، کمتر دیده می‌شوند. شناسایی زنان کارآفرین دقیقا مرحله سختی است. در این میان نباید این موضوع را نادیده گرفت که زنان کارآفرین بدون توصیه دیگران به فعالیت می‌پردازند؛ به این معنی که بازار کار و اقتصادی بودن فعالیتی که در آن حوزه ورود می‌کنند را خود تشخیص می‌دهند و برپایه مطالعات متکی به آنچه در تفکرشان وجود دارد دست به کارهای بزرگ می‌زنند. این در حالی است که از نظر جغرافیایی در کشور توزیع امکانات به‌صورت عادلانه نیست و در برخی مناطق یک زن کارآفرین باید چند برابر توانایی خود، زمان و هزینه بگذارد تا بتواند ناملایمات را پشت‌سر بگذارد. دراستان‌ها یک زن کارآفرین با مسائل و مشکلات بیشتری برای حفظ حضور و نقش خود در جامعه مواجه است. بارها دیده شده است که موفقیت در پیشرفت یک کار موفق از سوی یک مدیر زن به نام وی به ثبت نمی‌رسد و این فرصت به او برای ارائه توانمندی‌هایش داده نمی‌شود.

از دید کلان‌تر نیز برخی مواقع دیده می‌شود که بانوان فعال در عرصه اقتصادی که اغلب از تجارب قابل قبولی برخوردارند، کنار گذاشته می‌شوند. با وجود موقعیت‌های یکسان، انتخاب‌ها در میان آقایان صورت می‌گیرد، در صورتی که چه به لحاظ صرفه اقتصادی و چه به لحاظ مدیریت و تجربه، بانوی فعال اقتصادی اصلح‌ است. اگرچه این انتخاب‌ها غالبا سلیقه‌ای است و دیده می‌شود که حتی برای انتخاب بانوی کارآفرین نیز تبعیضاتی صورت می‌پذیرد. اما همان‌طور که پیش‌تر بیان شد، شناسایی زن کارآفرین برتر در کشور نیاز به بررسی و کار کارشناسی دقیق‌تری دارد که اگر به واقع شناخته شود، موجب افتخار کشور و اهتزاز پرچم کشور و ثبت واقعیت آن در تاریخ کشورمان خواهد شد. به اعتقاد بنده یک زن موفق، زنی است که تعادل بین زندگی فردی، اجتماعی و اقتصادی ایجاد کند. مهم نیست که کسی او را بشناسد‌، مهم این است که در حوزه‌های اقتصاد، خانواده و اجتماع رضایتمندی درونی برای وی ایجاد شده باشد. اینکه آیا در عین حال که یک فعال اقتصادی موفق است، مادر خوبی هم هست. زمانی یک زن می‌تواند خود را موفق بداند که در سیستم کار، بودن و نبودن وی محرز باشد و سیستم اقتصادی تحت نظر وی حتی بدون حضورش نیز به چرخش خود ادامه دهد. یک زن بازرگان به دلیل ایجاد تعادل یادشده با مرد بازرگان تفاوت دارد.

ایمیل مستقیم: info@enekaseno.ir

1 دیدگاه:

دیدگاه‌های غیرقابل انتشار: 0 دیدگاه‌های منتشر شده: 1
    • دیدگاه آرزو بیگی در جمعه، ۱۷ دی ۱۳۹۵ در ساعت ۱۱:۵۹ قبل از ظهر

      با سلام و احترام حضور سرکار خانم قنبرپور ، بنده با سرکار عالی موافقم ، چه در مسائل اقتصادی و چه در سایر ابعاد زندگی اجتماعی زنان مسئولیت پذیری و کاردانی خود را اثبات نموده اند ولی سایه ی فرهنگ مردسالاری همواره مانع رشد و پیشرفت بانوان ما گردیده است و حتی در رده های اداری و مدیریتی نیز زنان از این تبعیضات در رنج هستند . به امید روزی که با همت و اراده ی خود بتوانیم شدنی بودن تمام نمیشود ها را به دنیا نشان دهیم ، متشکرم .

      0 پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*