همزمان با آغاز فصل ثبت نام از دانش آموزان در مدارس، اعتراض برای دریافت شهریه در مدارس دولتی به سرتیتیر برخی از خبرگزاری ها و پایگاه های خبری محلی تبدیل شد.

به گزارش انعکاس نو، اعتراضات برای دریافت شهریه در مدارس دولتی بهانه ای شد تا برای شفاف شدن موضوع گفت و گویی با فریدون مصطفوی مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان غربی داشته باشیم.

انعکاس نو- جناب آقای مصطفوی اخیرا اخباری در شبکه های اجتماعی و رسانه های محلی مبنی بر اخذ شهریه در مدارس دولتی هنگام ثبت نام درج شده است، آیا این صحت دارد؟

با سلام خدمت مخاطبان عزیز ایرنا؛ باید اعلام کنم که هیچ مدرسه دولتی هنگام ثبت نام از دانش آموزان حق دریافت هزینه به عنوان شهریه را ندارد؛ اگر مدرسه ای اقدام به تخلف کرده و در هنگام ثبت نام از دانش آموزان تحت عنوان شهریه هزینه ای دریافت کند، متخلف محسوب شده و برخورد قانونی شدیدی صورت خواهد گرفت.

انعکاس نو-  فرمودید هزینه تحت عنوان شهریه! پس تحت عناوین دیگری می توانند هنگام ثبت نام هزینه دریافت کنند؟

دریافت هزینه تحت هر عنوانی هنگام ثبت نام در مدارس غیر قانونی است. البته باید اعلام کنم که مدارس می توانند هزینه کتب درسی و بیمه دانش آموزی را دریافت کنند که هزینه آن هم کمتر از ۲۵ هزار تومان است.

انعکاس نو-  جناب مصفوی طبق اخبار رسیده و مشاهده عینی، برخی مدارس دولتی در طول سال تحصیلی هزینه هایی از دانش آموزان اخذ می کنند؛ این درحالی است که طبق اصل سی ام قانون اساسی تحصیل در مدارس دولتی تا پایان دوره متوسطه باید رایگان باشد.

مدارس دولتی به چندین بخش از جمله مدارس شاهد، استعدادهای درخشان، هیات امنایی، نمونه دولتی و مدارس نرمال دولتی تقسیم بندی می شوند؛ مدارس شاهد و استعدادهای درخشان بخشنامه های مختص خود را دارند که حساب آنها جداست؛ در مدارس نمونه دولتی و مدارس هیات امنایی نیز هزینه ای تحت عنوان شهریه دریافت نمی شود؛ بلکه این مدارس در قبال کلاس های فوق برنامه خود اقدام به اخذ هزینه می کنند.

انعکاس نو- فرمودید که مدارس شاهد و استعدادهای درخشان بخشنامه مختص خود را دارند. چه بخشنامه ای؟ طبق اخبار رسمی حتی تحصیل فرزندان جانبازان و ایثارگران در مدارس شاهد نیز رایگان نیست. در این رابطه توضیح بفرمایید.

تحصیل در مدارس شاهد تنها برای فرزندان شهدا و جانبازان بالای ۵۰ درصد رایگان است؛ مدارس شاهد و استعداد های درخشان به علت شرایط خاص و برنامه های ویژه درسی طی بخشنامه های مصوب اقدام به اخذ هزینه می کنند.

انعکاس نو- چه برنامه هایی تحت عنوان فوق برنامه در مدارس نمونه دولتی و هیات امنایی اجرا شده و شامل هزینه می شود؟

برگزاری کلاس های تقویتی و آموزشی جزئی از این برنامه های فوق برنامه است؛ هزینه های کلاس های تقویتی برگزار شده در مدارس دولتی به مراتب بسیار پایین تر از کلاس های موسسات آزاد در بیرون از مدارس می باشد.

انعکاس نو- اگر خانواده ای به هر دلیلی خواستار پرداخت هزینه فوق برنامه ها در مدارس دولتی نباشد؛ تکلیف آن چیست؟

شاید عده ای به دلیل عدم توانایی مالی و یا به هر دلیل دیگری تمایلی به پرداخت هزینه برای برنامه های فوق برنامه در مدارس دولتی نداشته باشند؛ در این صورت نمی توان در برنامه کلی مدارس تداخل ایجاد کرده و سبب بی نظمی شد. به تمامی مدیران مدارس دستور تعامل با والدین دانش آموزان صادر شده است.

انعکاس نو-  پس اخذ هزینه تحت عنوان برنامه های فوق برنامه نیز اجباری نیست؟

خیر؛ اجباری نیست. البته باید اذعان کنیم که این برنامه های فوق برنامه بار علمی دانش آموزان را ارتقاء بخشیده است.

انعکاس نو- دکتر روحانی در مناظره های انتخاباتی سال ۹۲، بر همسان سازی تمامی مدارس دولتی تاکید کردند؛ آیا اقدامی عملی در این راستا آغاز شده است؟

دکتر روحانی توجه ویژه ای به همسان سازی مدارس دولتی دارند که امیدواریم به زودی وارد فاز اجرایی شود؛ همچنین باید اعلام کنم که جمهوری اسلامی ایران به عضویت سازمان یونیسف در همسان سازی مدارس درآمده است.

انعکاس نو- اخذ هزینه تحت عنوان فوق برنامه در مدارس دولتی چه زمانی آغاز شد؟

قانون هیات امنایی شدن برخی مدارس دولتی، در اردیبهشت ماه ۱۳۸۸ و در دولت آقای محمود احمدی نژاد به تصویب رسید.

انعکاس نو- آقای مصطفوی؛ با توجه به سرانه پایین میزان درآمد عمومی در آذربایجان غربی نسبت به متوسط کشوری، به دلیل اخذ هزینه در مدارس دولتی،  به طور حتم تعدادی از خانواده های بی بضاعت از تحصیل فرزندان خود ممانعت می کنند؛ آیا تدابیری در این راستا اخذ شده است؟

متاسفانه طی سال گذشته ۸ هزار ۷۰۰ دانش آموز بازمانده از تحصیل داشته ایم؛ دستور تماس با تک تک این ۸ هزار و ۷۰۰ نفر را صادر کردم تا دلایل انصراف از تحصیل مشخص شد. طبق دیدارهای صورت گرفته، تعدادی از این دانش آموزان که به علت مشکلات مالی از ادامه تحصیل انصراف داده بودند، با شرایط ویژه دوباره به مدارس بازگشتند.

دولت یازدهم توجه ویژه ای به ارتقاء سطح آموزش و سواد جامعه دارد؛ حتی در روستاهای زیر ۱۰ نفر دانش آموز نیز کلاس های پیش ساخته  به عنوان کلاس های درس مستقر شده است. حتی در برخی روستاها، خانه هایی به عنوان مدارس اجاره شده تا هیچ دانش آموزی به دلیل عدم وجود امکانات از تحصیل باز نماند.

انعکاس نو- مطلبی پایانی شما؟

باید به دنبال تکریم ارباب و الرجوع باشیم؛ دستورات ویژه برای تلاش مدیران مدارس در راستای رضایت والدین صادر شده است و در این راستا مدارس درجه بندی خواهند شد. از رسانه ها انتظار داریم که در کنار آموزش و پرورش بوده و مطالبات مردم را پیگیر باشند.

به گزارش انعکاس نو، آذربایجان غربی دارای ۴۷۵۴ مدرسه دولتی است، که از این تعداد ۵۱ مدرسه شاهد، ۲۲مدرسه تیزهوشان،  ۳۷ مدرسه نمونه دولتی و ۱۱۱ مدرسه نیز هیات امنایی اداره می شود.

ایمیل مستقیم: info@enekaseno.ir

1 دیدگاه:

دیدگاه‌های غیرقابل انتشار: 0 دیدگاه‌های منتشر شده: 1
  • دیدگاه نمونه دولتی- ساری در سه شنبه، ۱۳ مهر ۱۳۹۵ در ساعت ۱۰:۰۷ قبل از ظهر

   درود بر شما :
   این چیزی که ایشون فرمودند کاملا در تضاد آن چیزی است که وجود دارد. بچه ی من نمونه دولتی درس می خونه. ساری. طبق اطلاعات کسبشده از مدرسه ، از آموزش و پرورش گفتند که باید از والدین هزینه ی کلاس فوق برنامه رو بگیرین. برای کلاس فوق برنامه نمره ی کلاسی هم تعیین کردند برای کارنامه دانش آموز تا همه مجبور بشن شرکت کنند. اگه شرکت در کلاس اجباریه که آموزش و پرورش باید هزینه اش رو تقبل کنه و اگه پولیه پس باید اختیاری باشه و هیچ نمره ای هم نباید در نمره ی کلاسی در کارنامه بهش اختصاص داده بشه تا اگه کسی نمی تونه تو کلاس شرکت کنه یا نیاز به شرکت در کلاس نداره حق اش ضایع نشه. اگر خبرنگاری در شهر ساری دارید لطفا بفرستید به دبیرستان نمونه دولتی متوسطه ی اول جدید- دخترانه ی مرحوم پروین -ساری تا از آنجا خبر بیشتری کسب کنید تا برای همه شفاف بشه که اینجا چه خبره.
   همین استعدادهای درخشان که ایشون گفتند که قوانین خاص خودش رو داره خودش جای انتقاد داره : واقعا آموزش و پرورش از پس یه چند نفر دانش آموز نخبه و تیز هوش که عده ای بیش نیستند بر نمی آید که داره ازشون پول هم میگیره. اتفاقا باید به این تیزهوش ها حقوق هم بده و حالا بخوره سرش ، دیگه پول گرفتن شون چیه؟

   0 پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*