هفت ماهی از آمدن محمدمهدی شهریاری به آذربایجان‌غربی در قامت استاندار می‌گذرد. آنچه که در این مدت همواره به او خرده گرفته شده، روند کند تغییرات مدیریتی دستگاه‌های اجرایی استان بوده اما همواره پاسخ شهریاری در برابر این انتقادات، اعمال تغییرات در بستری آرام و مطالعه شده بوده است.

امید عظیمی- انعکاس نو- هفت ماهی از آمدن محمدمهدی شهریاری به آذربایجان‌غربی در قامت استاندار می‌گذرد. آنچه که در این مدت همواره به او خرده گرفته شده، روند کند تغییرات مدیریتی دستگاه‌های اجرایی استان بوده اما همواره پاسخ شهریاری در برابر این انتقادات، اعمال تغییرات در بستری آرام و مطالعه شده بوده است.

ولیکن کُندی تغییرات و تصمیمات استاندار آذربایجان‌غربی تا حدی است که دیگر نمی‌توان آن را معلول سعه‌صدر او و فرصت مطالعه بیشتر (به جهت غیربومی بودن) پنداشت بلکه می‌توان از آن به ضعف و سستی در اتخاذ تصمیم یاد کرد.

یکی از مواردی که سستی در تصمیم‌گیری برای آن مشهود بوده، تعلل در تعیین و تکلیف “خانه جوان” اورمیه است که برغم وعده‌های چندین باره، شهریاری نتوانسته تصمیم نهایی را در قبال آن بگیرد.

بحث مشخص شدن تکلیف مدیریتی و مالکیتی خانه جوان اورمیه چنان برای استاندار و جریان‌های سیاسی مهم است که یک پنجم از وقت نخستین نشست خبری شهریاری نیز به پرسش و پاسخ در قبال آن سپری شد. استاندار آذربایجان‌غربی در آن نشست وعده داده بود که این مکان را به اداره‌کل ورزش و جوانان واگذار خواهد کرد و در آینده اگر تصمیم قوای مقننه و مجریه بر انفصال دو حوزه ورزش و جوانان بود، این مکان به صورت قطعی به سازمان جوانان واگذار خواهد شد. هر چند که حتی نام اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز به عنوان یکی از متولیان آتی خانه جوان و همزمان با ورزش و جوانان مطرح شده بود.

این وعده‌ی هرگز عملی نشده همین‌طور راکد باقی ماند تا اینکه چندی پیش وعده جدیدی از استاندار مبنی بر واگذاری “خانه جوان” به سازمان همیاری شهرداری‌ها مطرح شد.

این مورد نیز در حد همان وعده باقی بود تا اینکه خبر رسید استانداری قصد واگذاری خانه جوان به جهاد دانشگاهی را دارد!

به عنوان یک مخاطب چه حسی از این بلاتکلیفی مدیریتی خانه جوان اورمیه به شما دست می‌دهد؟ آیا حسی جز این بهتان دست خواهد داد که دمدمی و هُرهُری‌مزاجی بودن تصمیمات مدیریت ارشد استان، عامل بلاتکلیفی ظرفیتی به نام خانه جوان شده است؟!پ

خانه جوان اورمیه ظرفیتی فرهنگی، آموزشی و ورزشی است که اینک نگاه‌ها به آن، بسان بچه بی‌سرپرست بدیمنِ سرباری است برای استانداری که شهریاری قصد دارد آن را از سر خودش و استانداری باز کند.

خانه جوان اورمیه شاید مجموعه‌ای سودآور نباشد اما هزینه‌زا نیست چنان که درآمدها‌ی‌اش، هزینه‌های آن را پوشش می‌دهد و در صورت مدیریت درست حتی می‌تواند در‌ مسیر درآمدزایی نیز باشد.

نگارنده معتقد است استانداری آذربایجان‌غربی بجای واگذاری مجموعه خانه جوان به سایر دستگاه‌های اجرایی که به تصمیمی رفع تکلیفی می‌ماند تا حل بنیادین مشکلات آن، ضمن اداره‌کرد آن تحت نظارت خود، یا با اعمال تغییراتی در شیوه مدیریتی آن، نسبت به کارآمدتر و به‌روزتر نمودن مدیریت این مجموعه، اقدام کند و یا در راستای اصل ۴۴ قانون اساسی، این مجموعه را طی قراردادهای معین به بخش خصوصی واگذار نماید تا نسبت به بهره‌برداری از ظرفیت‌های آن استفاده بهینه صورت گیرد.

به هر نحو، با روند نامشخص فعلی و دست دست کردن‌های کنونی، می‌توان با قطعیت به این نتیجه رسید که استانداری آذربایجان‌غربی به همان اندازه در تصمیم‌گیری و تعیین و تکلیف این مجموعه توفیق خواهد داشت که دولت و حاکمیت در حل مشکل جوانان حائز توفیق بوده است!

 

ایمیل مستقیم: info@enekaseno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*