ارومیه- ایرنا- رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور گفت: بانک سیست و ژن ' آرتمیا اورمیانا ' برای جلوگیری از انقراض این آبزی خاص دریاچه ارومیه راه اندازی می شود.

به گزارش انعکاس نو علی نکوئی فرد روز یکشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: راه اندازی بانک ژن که از تعهدات مرکز تحقیقات آرتمیاست در صورت تامین اعتبار طی نیمه نخست سال جاری در دستور کار قرار می گیرد.
وی همچنین به راه اندازی بانک سیست ‘ آرتمیا اورمیانا ‘ نیز اشاره کرد و افزود: هدف از راه اندازی بانک سیست و ژن آرتمیا یا میگوی آب شور حفظ ذخایر ژنتیکی و تحقیقاتی این آبزی است و در صورت راه اندازی آنها امکان ذخیره ژنتیکی آرتمیای کشور و دیگر کشورهای منطقه فراهم می شود.
نکوئی با اعلام اینکه میزان آرتمیای زنده موجود در هر لیتر از دریاچه ارومیه به صفر رسیده است، افزود: در آخرین پایشی که طی اول اردیبهشت سال جاری در دریاچه ارومیه انجام شد، در هر لیتر از آب دریاچه ۲۸.۸ عدد سیست آرتمیا، ۰.۳ عدد جلبک /غذای آرتمیا/ و ۳۴۸ گرم نمک مشاهده شد.
وی ادامه داد: آرتمیا اورمیانا در شوری حداکثر ۲۲۰ گرم در لیتر می تواند زیست کند ولی اکنون وضعیت شوری دریاچه ارومیه به دلیل افزایش دما و کاهش بارندگی به ۳۴۸ گرم بر لیتر رسیده است و امکان حیات برای این گونه جانوری وجود ندارد.
وی ابراز امیدواری کرد که پس از بارش های اخیر و ورود آب به پیکرده دریاچه ارومیه، امکان زیست دوباره آرتمیا در نگین آبی آذربایجان فراهم شود.
رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور با اشاره به تولید سالانه نزدیک به ۱۰۰ کیلوگرم سیست آرتمیا در کشور، گفت: سالانه ۱۰ تا ۳۰ تن سیست آرتمیا برای مصرف داخلی آبزیان، وارد کشور می شود.
وی با اعلام اینکه سالانه نزدیک به ۲۰۰ تن آرتمیای زنده در کشور تولید می شود، ادامه داد: سال گذشته ۲۰ تن آرتمیا از مرکز تحقیقات آرتمیای کشور در آذربایجان غربی و ۱۸۰ تن نیز در تنها مرکز بخش خصوصی واقع در کرمان برداشت شده است.
نکوئی با اشاره به میزان برداشت آرتمیا از دریاچه ارومیه در دوران پرآبی آن، بیان کرد: در اوایل دهه ۱۳۸۰ از محل مجوزهای صادره برای بهره برداری از پنج درصد دریاچه ارومیه، سالانه پنج هزار تن آرتمیای زنده و یکهزار تن سیست مرطوب آرتمیا برداشت می شد.
وی قیمت هر کیلوگرم آرتمیای زنده را یک میلیون و ۲۰۰ هزار ریال و منجمد آن را ۴۵۰ هزار ریال اعلام کرد و گفت: در صورت بسته بندی مناسب، قیمت هر کیلوگرم از آرتمیای زنده در بازار به چهار میلیون ریال می رسد.
رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور از راه اندازی مرکز پرورش آرتمیا در ورودی آب زرینه به دریاچه ارومیه توسط بخش خصوصی خبر داد و گفت: مجوز احداث ۱۰ هکتار استخر خاکی در بستر دریاچه ارومیه برای پرورش آرتمیا صادر شده است که در صورت تامین اعتبار یا جذب سرمایه گذار مراحل احداث آن آغاز می شود.
به گزارش انعکاس نو آرتمیا اورمیانا یکی از هفت گونه آرتمیای شناخته ‌شده در جهان است و در حالت طبیعی ۵۲ درصد پروتئین و چهار درصد چربی دارد که می‌توان میزان چربی آن را در پرورش مصنوعی و غذادهی دستی به میزان ۱۴ درصد افزایش داد.
آرتمیا یا میگوی آب شور موجود ظریف و کوچکی از رده سخت پوستان بوده و به زندگی در آب های شور عادت کرده است.
مرکز تحقیقات آرتمیای کشور نیز یکی از ۱۱ مرکز وابسته به موسسه تحقیقات علوم شیلات در کشور است که در سال ۱۳۸۴ شمسی با هدف پایش ذخایر آرتمیای دریاچه ارومیه راه اندازی شد.
دریاچه ارومیه در دوران پرآبی خود بزرگترین منبع آرتمیا در آسیا به شمار می رفت؛ این دریاچه از اواسط دهه ۱۳۸۰ شمسی شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال ۲۰۱۵ میلادی در حدود ۸۰ درصد از مساحت آن خشک شد

ایمیل مستقیم: info@enekaseno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*