دبیر حزب اعتدال و توسعه آذربایجان غربی:
انتخاب دبیر جدید حزب اعتدال و توسعه در آذربایجان غربی حاشیه هایی را به همراه داشته است.

به گزارش انعکاس نو، انتخاب دبیر جدید حزب اعتدال و توسعه که سابقه فعالیت در گروه های سیاسی اصولگرا را در کارنامه خود داشته سبب بروز حاشیه هایی شد که استعفای برخی از اعضای لیست جدید این حزب، حاشیه ها را دو چندان کرد.

در همین راستا گفت و گویی با دبیر جدید حزب اعتدال و توسعه در آذربایجان غربی داشتیم که بخش اول آن به شرح ذیل است.

 

انعکاس نو- تبریک عرض می کنیم که به عنوان دبیر جدید حزب اعتدال و توسعه در آذربایجان غربی معارفه شدید. جناب آقای میرعلی محمدی لطفا توضیحی در رابطه با وضعیت فعلی حزب اعتدال و توسعه بفرمایید.

با سلام و خسته نباشید خدمت مخاطبان عزیز پایگاه خبری انعکاس نو و تشکر از فرصتی که در اختیار بنده دادید. هدف اصلی حزب اعتدال و توسعه دعوت به مشارکت اصلاح طلبان و اصولگرایان معتدل در توسعه کشور است. حزب اعتدال توسعه در سال ۷۸ و با ۲۵ نفر از مسئولین کشوری تشکیل شد. فعالیت های این حزب کمی تا قبل از پیروزی آقای روحانی کند بود ولی پس از پیروزی دولت تدبیر و امید شدت بیشتری یافت و در استان ها سازماندهی لازم صورت گرفت. معتقد به فصلی بودن حزب نیستم. حزب باید افراد متخصص و متعهد را شناسایی و تربیت کند. سیستم حزبی و تحزب گرایی ساده ترین و کم هزینه ترین روش برای شناسنامه دار کردن افراد سیاسی هستند.

بنده فعالیت های حزبی آنچنانی نداشتم؛ علاقه مندان به عضویت در احزاب متاسفانه فعالیت چشم گیری در این حوزه ندارند چرا که فرهنگ حزب گرایی در جامعه ما، جایگاه واقعی خود را نیافته است. امیدواریم روزی برسد تا همه مردم ایران وابستگی حزبی داتشه باشند. وارد کردن جامعه به یک سیستم گروهی به نفع کشور و جامعه است.

در رابطه با حزب اعتدال و توسعه در آذربایجان غربی نیز باید اذعان کنم که این حزب در گذشته عملکرد کندی داشت تا اینکه در سال ۹۴ شورای استانی برای این حزب تشکیل شد؛ دبیر حزب اعتدال و توسعه آذربایجان غربی در آن زمان آقای قربان احمدی شد که قبلا به عنوان رئییس دفتر استاندار آذربایجان غربی مشغول بود که بعدا مستعفی شد. حزب اعتدال و توسعه طی یک اقدام مثبت اقدام به انحلال حزب در استاها به قصد پالایش و بومی سازی کرد تا اعضا در شهر خود تمرکز بیشتری به فعالیت حزبی داشته باشند.

 انعکاس نو- پس از معرفی اعضای جدید حزب اعتدال و توسعه در آذربایجان غربی؛ این حزب با حاشیه هایی همراه بوده است. یکی از اعضای حزب پس از چندین ساعت از معارفه، استعفا داد. این عوامل چهره نامناسبی به این حزب در آذربایجان غربی می بخشند. در این رابطه توضیح بفرمایید.

جناب اقای نقی زاده آیدنلو را برایمان معرفی کرده بودند؛ متاسفانه فرصت کافی برای رایزنی حضوری با این فرد نداشتیم.

 انعکاس نو-  تنها دکتر نقی زاده آیندلو استعفاء دادند یا نفرات دیگری نیز بود؟

تنها دکتر نقی زاده آیدنلو استعفاء دادند. البته اعضای فعلی نیز موقت هستند و به طور حتم تغییرات تکمیلی رخ خواهد داد.  و جابه جایی ها در این برهه از زمان برای یک تشکیلات طبیعی است.

 انعکاس نو- فرمودید که عضو گیری بدون هماهنگی انجام شده بود؛ مگر ممکن است عضو گیری برای هسته مرکزی یک حزب بدون هماهنگی صورت گیرد؟

آقای نقی زاده آیدنلو را از تهران معرفی کرده بودند و ما نیز فرض کردیم که آمادگی لازم را دارند. البته سایر ۱۴ نفر موردی ندارند و آماده همکاری هستند. پنجمین جلسه شورای حزب نیز دراستان تشکیل می شود.

 انعکاس نو- حزب اعتدال توسعه همسو با دولت و نزدیک به جریان اصلاح طلبی است. جنابعالی در دوره گذشته انتخابات شوراها در لیست اصولگرایان قرار داشتید. در این رابطه چه توضیحاتی دارید؟

فکر نمی کنم تناقضی داشته باشد. در حزب اعتدال و توسعه اصلاح طلبان و اصولگرایان معتدل جای می گیرند.

 انعکاس نو- جنابعالی یک اصولگرای معتدل هستید؟

فعالیت سیاسی آنچنانی نداشته ام. فراجناحی هستم.

 انعکاس نو- به هر حال در لیست آبادگران قرار داشتید! آیا آبادگران را به عنوان یک لیست معتدل می دانید؟

معتقد به این نیستم. بنده شخص خود را در جمع آبادگران فردی معتدل می دانم. همه مردم از جمله کلیه اعضای شورای اسلامی شهر را نیز به اعتدال دعوت می کنم چرا که در قرآن کریم نیز به رویکرد اعتدالی اشاره شده است و یک مسلمان باید به معنی واقعی بدان معتقد باشد.

انعکاس نو- صرف نظر از عضویت شما در گذشته در گروه های اصولگرایان؛ آیا در آینده و صرفا برای مسائل انتخاباتی دوباره در جمع اصولگرایان حاضر خواهید شد؟

جنابعالی چرا بنده را در گروه های اصولگرایان جای می دهید؟ گفتم که بنده فردی فراجناحی بوده ام. از طرفی شاید اصولگرایان، آماده قرار دادن نام بنده در لیست خود نباشند. حتی همچنین اصلاحات. البته شاید بنده حاضر به عضویت در آن لیست ها نباشم. این موارد بستگی به موضوع و زمان خاص خود دارد که بررسی می کنم آیا عضویت در این گروه ها با اهداف فکری بنده همخوانی دارد یا خیر!

 انعکاس نو- جنابعالی را در لیست اصولگرایان قرار نمی دهیم؛ جناب آقای محمدی؛ به جناح های سیاسی اشاره کرده و مدعی شده اید که جناح ها و گروه ها، افراد را دارای شناسنامه سیاسی  می کنند؛ آیا حضور شما در لیست های اصولگرا برای جنابعالی شناسنامه سیاسی نیست؟

عضویت بنده در گروه های سیاسی به دلیل مسائل و توانایی های فنی بوده است.

 انعکاس نو- در انتخابات آتی شوراها، اگر اصولگرایان خواستار حضور جنابعالی در لیستشان شدند ایا در حزب اعتدال خواهید بود یا در آن لیست اصولگرا؟

نمی شود که دبیر حزب اعتدال بود و در لیست اصولگرایان آمد.

 انعکاس نو- حتی آبادگران؟

البته ابادگران حزب نیست.

 انعکاس نو- گروه سیاسی که چطور؟

آبادگران یک گروه است. به عنوان گروه سیاسی مطرح نیست. پس از انتخابات شورای شهر سال ۹۲ آقای حضرت پور خواستار تبدیل آبادگران به یک حزب بود که بنظرم منتفی شده است. امروز هم پیگیرش نیستم که آیا حزب شدن آبادگران را دنبال می کنند یا خیر.

ما به عنوان کارگروهی در آبادگران عضو شدیم. هیچ گرایش سیاسی در آبادگران مطرح نیست. خود را یک فرد فراجناحی می بینم. اگر اعتدال نیز روزی از خط مش اعتدالی خود خارج شود در آن زمان هم تکلیف خود را مشخص می کنیم. اگر در زمان انتخابت در یک گروه خاصی نیز قرار بگیرم به عنوان یک فرد فنی در آن گروه حضور خواهم داشت. طی سه سال گذشته از عمر شورای اسلامی شهر ارومیه هنوز جهت گیری  سیاسی خاصی از شورای اسلامی شهرارومیه ندیده ام.

 انعکاس نو- واقعا جهت گیری خاص ندیده اید؟! ایا به نظر شما حضور برخی از اعضای شورای اسلامی شهر ارومیه به عنوان روئسای ستاد های انتخاباتی در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و سخنرانی های گسترده اعضا در انتخابات گذشته جهت گیری سیاسی نیست؟

بله با آن تعداد کاری ندارم؛ عده ای از اعضای شورای شهر سیاسی است. ما در شورای شهر به هیچ وجه سیاسی عمل نکرده ایم. چون ارومیه در حد و اندازه زیادی مشکل دارد که در شورا فرصت پرداختن به مسائل دیگر وجود ندارد.

 انعکاس نو- توضیحاتی در رابطه با وضعیت فعلی آبادگران بفرمایید؛ آیا با ادامه وضعیت فعلی حاضر به حضور در لیست آبادگران هستید؟

ترجیح میدهم که این سوال از جناب آقای حضرت پور پرسیده شود.

 انعکاس نو- اگر نامتان در لیست اصولگرایان (آبادگران) قرار گیرد حاضر خواهید بود از این لیست در انتخابات شرکت کنید؟

الان نمی توانم به این سوال پاسخ دهم.

 انعکاس نو- جنابعالی هم اکنون دبیر حزب اعتدال و توسعه در آذربایجان غربی هستید و کارنامه سیاسی مشخص دارید. لطفا مواضع خود را برای مخاطبان شفاف بفرمایید.

بنده آدم سیاسی نیستم

 انعکاس نو- اگر سیاسی نیستید پس چگونه دبیر حزب اعتدال و توسعه شدید؟

اجازه بدهید آرایش های سیاسی مشخص شود سپس پاسخ می دهم.

 انعکاس نو- جناب محمدی بی پاسخی به این سوالات شبهه هایی در رابطه با جهت گیری های سیاسی شما ایجاد می کند.

در ارتباط با موضوع شهر با توجه به اینکه شورای شهر را سیاسی نمی بینم؛ لذا بحث متفاوت است.

 انعکاس نو- آیا قبول دارید گروه های سیاسی در انتخابات آتی شورا ها فعال خواهند بود و اقدام به لیست دادن خواهند کرد؟

بله

 انعکاس نو- اگر برخی جناح های سیاسی که با حزب اعتدال و توسعه همخوانی ندارد جنابعالی را در لیست خود قرار دهند، رویکردتان چیست؟

به افراد داخل لیست باید نگاه کرد.

 انعکاس نو- گروه های سیاسی یک طیف خاص، افراد همسو با خود را جذب می کنند؛ جهت گیری لیست ها مشخص است.

نمی توانیم بگوییم لیست های اصولگرا؛ ۱۰۰ درصد اصولگرا هستند. مثلا در لیست یاوران غدیر از ما نپرسیدند که اصولگرا هستید یا غیر؛ بر مبنای عملکرد ما را در لیست خود قرار دادند. امکان دارد در دوره پنجم شورا دیدگاه ها عوض شود. در این دوره شاید مسائل سیاسی مطرح باشد ولی در دوره گذشته خیلی مطرح نبود. بنده به عنوان اصولگرا در آن لیست ها قرار نداشتم.

 انعکاس نو- در انتخابات آتی ریاست جمهوری رویکردتان چیست؟

انشالله و بحول و قوه الهی از دولت جناب آقای دکتر روحانی حمایت می کنیم.

 انعکاس نو- اگر عضو لیستی در انتخابات شوراها باشید که این لیست در انتخابات ریاست جمهوری از دکتر روحانی حمایت نکند. رویکردتان چیست؟

انتخابات ریاست جمهوری با شورا را جدا می بینیم. معتقدم که انتخابات شورای شهر را نباید جناحی کرد.

انعکاس نو- با رویکرد اعضای شورای اسلامی شهر ارومیه در انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی؛ به نظر می رسد سیاسی نشدن انتخابات شورا ها در انتخابات آتی غیر قابل اجتناب است.

بله قبول دارم ولی عرض کردم که با سیاسی کاری نمی شود شهر را بدرستی مدیریت کرد.

 

 

ایمیل مستقیم: info@enekaseno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*